Gitar Kursu

 

GİTARI TANIYALIM

Telli çalgılar ailesinin üyelerinden olan gitar, parmakla veya pena ile çalınan, solo ve eşlik çalgısı olarak da yaygın kullanılan perdeli bir çalgı türüdür.

Sound board, arka kapak, ses deliği, kasnak, eşik, akort kulakları, topuk, perde bölümlerinden oluşur.

 

GİTARIN TARİHÇESİ

Gitar kelimesi köken olarak eski Yunan çalgısı olan kithara’dan geldiği var sayılsa da aslında ud ile benzerlik gösterdiğinden perdesiz bir çalgıdan perdeli bir çalgıya evrilmiş ve Avrupalılar ilk şekliyle buna “lute” adını vermişlerdir. Aslında tarihte ilk olarak şekli tam olarak tanımlanamayan “guitern” adında bir enstrümanın da gitarın icadına sebebiyet verdiğinden söz edilir.

Elbette ki yüzyıllar boyu çeşitli biçimlerde karşımıza çıkmıştır.  14. yüzyılda yaygınlaşan lavta isimli enstrümandan sonra son olarak 1984 yılında İspanyol çalgı yapımcı Antonio Torres tarafından bugünkü şeklini alan klasik gitar, yapı olarak ince telleri naylon, kalın telleri ise metalden yapılmıştır. Tellerin titremesi ile çalışma prensibi devreye girer ve bu boşluk içindeki hava titreşerek dışarıya ses olarak çıkar. Klasik gitar ritim ya da solo olarak kullanılsa da aslında birden çok parmak ile çok sesli olarak çalınır. 1920’li yıllarda bugünkü formunu koruyan caz gitardan sonra da bu gitarlara manyetiklerin eklenmesin sonucunda elektrogitarlar oluşturuldu.

 

GİTAR EĞİTİMİNDE VİZYONUMUZ

Demiurk Güzel Sanatlar Kursu Ankara Yenimahalle’nin en büyük kurumu olmakla birlikte  birçok sanat alanında 8 yıllık tecrübesiyle eğitiminize değer katmaktadır. Gitar çalmayı öğrenmek diğer enstrümanlarda da olduğu gibi ilgi, emek ve çalışma isteyen bir süreçtir. Bu bağlamda da nota bilgisi, teorik ve pratik bilgiler gerekir. Öğrencilerimiz üniversitelerin ilgili bölümlerinden başarıyla mezun olmuş öğretmenlerle birlikte bu derste klasik gitar oturuş, tutuş ve çalım tekniği, nota bilgisi, gitara ait pratik ve teorik bilgileri, gitarın kısa tarihini öğrenip çalışmasına ve egzersizlerine bağlı olarak Barok, Klasik ve Romantik gibi dönemlerden eserler çalmayı öğrenecek, aynı zamanda tekniği geliştikçe klasik gitarda da çalınabilen Rock, Pop gibi türler ile çeşitli doğaçlama tekniklerini de öğrenecektir.

 

M.E.B. SERTİFİKA PROGRAMI

Ankara Yenimahalle’de yer alan kurumumuz Demiurk Güzel Sanatlar kursu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup Talim Terbiye Kurulundan geçmiştir. M.E.B’in belirlediği müfredat ve ders sayısına göre tüm enstrümanlar için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar sınavlardan başarılı sonuç alarak kur tamamlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikasını almaya hak kazanıp başarılı oldukları takdirde usta öğretici belgesi alırlar. Bu belge ile birçok sanat kulübü, resmi ve özel güzel sanatlar kursu veren kurumlarda eğitmenlik yapabilir, herhangi bir okul, iş vs. başvurularda referans sağlayabilirler.

 

LONDON COLLEGE OF MUSIC SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMI

Demiurk Güzel Sanatlar Kursu İngiltere’nin West London Üniversitesi’ne bağlı müzik okulunun yetkili eğitim ve sınav merkezidir. LCM Sertifika ve Diploma programı müzik alanında herhangi bir branşta diploma alma hedefine yönelik bir sistemdir ve aynı zamanda ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. Bu sınav sistemi her seviyeden sertifika verirken öğrenci Grade 8 aşamasında sınavdan başarılı olduğu takdirde London College of Music lise diplomasına sahip olur. Aynı zamanda her branşta Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans uygulamalı sınav ve diploma sınavları vardır ve bu programlar uluslararası denklik yönetmeliklerince kabul görmektedir.

 

Gitar alanında sınav aşamaları şu şekildedir;

 • Preparatory
 • Step 1
 • Step 2
 • Grade 1
 • Grade 2
 • Grade 3
 • Grade 4
 • Grade 5
 • Grade 6
 • Grade 7
 • Grade 8

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Gitara kaç yaşında başlanmalıdır?

Gitara her yaşta başlanılabilir fakat çocukların kas gelişimleri de göz önünde bulundurulduğu için en erken yaş 8 olmalıdır.

 

 • Gitar çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Hangi enstrüman olursa olsun öğrenme süresi öğrencinin kabiliyeti, isteği ve azmine bağlıdır. Düzenli çalışıldığı takdirde birkaç ay içinde basit düzeyde eser çalınacak seviyeye gelinebilir.

 

 • Gitar çalmak için parmakların fiziksel yapısı önemli midir?

Gitar çalmak her ne kadar yatkınlığa ve yeteneğe bağlı olsa da ince ve uzun parmaklara sahip olmak öğrenme süresince ve ileride eser çalmaya başladığı zamanlarda öğrenci için bir avantajdır.

 

 • Gitar çalışmak için haftada ne kadar vakit ayırmalıyım?

Bilindiği üzere herhangi bir enstrümana ne kadar çok çalışılırsa o kadar iyi gelişirsiniz.  Bu bağlamda gitarı düzenli sıklıklarla çalışmak her gün vakit ayırabilmek unutmamak ve gelişiminizi ilerletmek adına çok önemlidir.

 

 • Gitar dersi birebir mi alınmalıdır?

Gitar eğitimi bireysel ve grup dersi şeklinde alınabilir. Ancak grup dersinde bir öğrenciye ayrılan vakit daha kısıtlı olacağı için bu durum öğrenme sürecini de etkileyecektir. Bu bağlamda bireysel derslerden alınan verim daha fazla olacaktır.

 

 • Gitar eğitiminden sertifika alabilir miyim?

Evet. Çalışmalarınıza ve seviyenize bağlı olarak belirli sınavlar sonucunda M.E.B. sertifikası veya uluslararası geçerliliği olan LondonCollege of Music sertifikası alabilirsiniz.

 

 • Gitar eğitimi sürecinde London College of Music sınavlarına girebilmem için Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencisi olmalı mıyım?

Hayır, Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencisi olmanıza gerek olmadan eğitiminizi dışarıdan alırken tercihinize göre sınava kurumumuzda da girebilirsiniz.

İYİ SANATÇILAR YETİŞTİRMEYE SÖZ VERDİK…

Kurumumuz Hakkında Söylenenler