Bale Kursu

BALEYİ TANIYALIM
Koreografi(baleyi oluşturan adım, figür ve anlatımların bütünü) kurallarına göre düzenlenen, dans ve jestlerin müzik ritmine uydurulması temeline dayanan ve çok fazla vücut esnekliği ve narinlik gerektiren sahne gösterilerine bale denilir.
BALENİN TARİHÇESİ 
İlk olarak İtalya’da görülmüştür ve görülme dönemi Rönesans dönemine rastlamaktadır. Tiyatrolardaki halk gösterilerindeki dans adımları günümüzdeki balenin temelini oluşturmaktadır. Balenin ilk tohumları, 1581 yılında Catherine de Medici’ye ait Beaujoyeux isimli eserinin; Le balletcomique de la reine tarafından sahnelenmesiyle atılmış oldu. Ardından ilk olarak Fransa’da desteklenen bale, tüm Avrupa üzerine oradan da 17.yy sonlarına doğru İsveç’e kadar yayılma göstermiştir. Balenin altın dönemi, çok iyi dansçılardan olan 14.Louis döneminde gerçekleşmiştir. 18.yüzyıla gelindiğinde bale opera sanatından tamamen ayrılarak özgür bir sanat haline gelmiştir.

BALEDE VİZYONUMUZ

Amacımız klasik bale eğitiminde kendinden emin ,disiplinli ,çalışkan ve her zaman sanata ilgi duyan sanatla yetişen öğrenciler yetiştirmektir

 BALENİN FAYDALARI
Vücudun daha ince, esnek ve zarif olmasına etki etmekle beraber güç açısından da daha dayanıklı ve sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bu özellikler için eğitimin küçük yaşta başlaması gerekir.
Bale içeriğinde yapılan tüm hareketler, zarafet ve asaleti temsil eder. Bale öğrencilerinin yürüyüşü, duruşu, oturması her ortamda hayranlık kazandıracaktır.

 

 

Bale eğitimi, fiziksel sonuçlar haricinde kişilerin kendi iç disiplinlerinin oluşmasını sağlar. Balede öğrenilen disiplin, tüm hayatı etkilemektedir.

İtalya’da doğan ve soyluların eğlence aracı olarak kabul edilen 15’inci yüzyılın dansı, ilk zamanlarda kraliyete aitti.

Dans edenlere, koreografilere ve giysi tasarımlarına baktığınızda soyluların imzası yer alırdı.

Klasik balenin akademi ilkeleri ise 1661 yılında belirlendi. Fransa Kralı 14. Louis’in Kraliyet Dans Akademisi’ni açmasıyla birlikte ayakların beş değişik pozisyonu ve kolların bu adımlara eşlik etmesiyle meydana gelen Klasik Balede tüm pozisyonların adımları uzmanlar tarafından kodlanarak bir ‘uluslararası bale terminolojisi’ oluşturuldu ve doruk noktaya ulaşması da uzun sürmedi.

Siz değerli dans severlere profesyonel klasik bale eğitimi sunan DEMİURK GÜZEL SANATLAR KURSU uluslararası platformda en doğru eğitimi vererek kursiyerlerini klasik bale dansı hususunda eğitiyor.

GELECEĞİMİZ OLAN MİNİKLERİMİZE DURUŞ, ESNEKLİK, DİSİPLİN KAZANDIRARAK ONLARIN ÖZGÜVENLERİNİN GELİŞMESİNİ SAĞLAMAK VE GELECEĞİN DANSÇILARINI YETİŞTİRMEK İÇİN DEMİURK GÜZEL SANATLAR KURSU EN DOĞRU SEÇİM

İYİ SANATÇILAR YETİŞTİRMEYE SÖZ VERDİK…

Kurumumuz Hakkında Söylenenler