Cimnastik Kursu

CİMNASTİĞİ TANIYALIM

“Cimnastik vücudu geliştirmek güçlendirmek esneklik kazandırmak amacıyla aletli veya aletsiz düzenli olarak yapılan tüm egzersizlere denir.”

Cimnastik, aletli ve aletsiz olarak gösteri niteliğinde yapılan sistematik hareketler bütünü olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda cimnastik bedenin fiziksel yapısını düzeltmek, güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla da kapalı spor solanlarında ve evlerde de aletsiz ya da aletli olarak yapılabilmektedir. Cimnastik bir eğitici yardımıyla yapıldığında harika sonuçların alındığı bir spordur, hatta bir spor sanatıdır diyebiliriz. cimnastik, dünyada kitle sporu olarak ta kabul edilir.

Cimnastik, temel spor olarak da uygulanan teknik bir daldır.

CİMNASTİĞİN TARİHÇESİ

cimnastik, Eski Yunan uygarlığına kadar dayanır. Bugün anladığımız manada cimnastik eski Yunan uygarlığında görülür. O dönemlerde cimnastik gibi özel bir fiziksel eğitim yalnızca “soylu sınıfın” çocuklarına aitti. Daha sonraları da Roma uygarlığında benimsendi. Daha sonraları, Rönesans ve Reform dönemlerinden sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde okullarda ders olarak koyuldu. 1450 yıllarından 1800 yıllarına kadar gerçek anlamda bir eğitim aracı olarak görülmeyen cimnastik, 19. yy’ların ortasında popüler popüler olmaya başladı.

1811 yılı ilkbaharında Berlin yakınında Hasenherde denilen çayırda ilk açık hava jimnastik alanı açılarak, Alman halk jimnastik temeli atılmıştır. Alman Friedrich Ludwing Jahn günümüzde kullanılan artistik cimnastiği biçimlendirmiş kişi olarak kabul edilir

TEMEL CİMNASTİK EĞİTİMİNDEKİ VİZYONUMUZ 
Sporla iç içe büyüyen ,sporu hayatında benimsemiş ve bunun gerektirdiği disiplin,antrenman bilincini kavramış,daha estetik daha esnek bireyler yetiştirmek

CİMNASTİĞİN FAYDALARI

. Doğru bir program uygulanarak, çocuklarda koordinasyon, esneklik, çabukluk ve kuvvet gibi fiziksel özelliklerinin gelişmesini sağlar. Ayrıca fiziksel uyumun sağlanması için de ideal bir spordur. Bunlarla beraber;

Duruş bozukluklarının giderilmesi
Denge sorunu ortaya çıkan çocuklar için olumlu gelişmeler sağlar
Çocukların daha sosyal olmasını sağlar. Ayrıca daha dışa dönük olması konusunda da imkân tanır.
Çocukların, yaşıtlarına oranda daha girişken ve aktif olmasına etki eder
Hiperaktif çocukların daha sakin davranmasını sağlar
Sporun genel olarak kattığı sorumluluk bilincini aşılar
Farklı alanlarda da başarı göstermesine yardımcı olur
Vücutlarını daha etkin ve dengeli kullanmasını sağlar
Kısacası; jimnastik sporu sayesinde denge, çabukluk, sinir-kas koordinasyonu, beden kontrolü, esneklik ve kuvvet gibi birçok yetenek ve özellik kazanılmış ve geliştirilmiş olur.

CİMNASTİK BRANŞLARI NELERDİR ?

Artistik Cimnastik
Ritmik Cimnastik
Tranbolin Cimnastik
Aerobik Cimnastik
Genel Cimnastik

Jimnastik eğitimi kaç yaşında başlar?
En erken 3.5-4 yaşında jimnastik çalışmalarına başlayabilir . Ancak 3.5 -4 yaşından önce jimnastiğe başlamasında sakınca yoktur.Ancak mutlaka grup dersinde yer alıp eğitmen tarafından gözlenmelidir .

Kasları esnetmeye dayanan jimnastiğe erken yaşlarda başlanmasının avantajları var, değil mi?
Erken yaşta başlamanın avantajı çocuğun koordinasyon, algılama, uygulama evrelerinde daha fazla tekrar yaparak öğrenme gelişimini kusursuz bir şekilde tamamlamasıdır.

Bazı çocuklar daha esnek, bazıları değil. Her çocuk jimnastiğe yatkın mı?
Her çocuk jimnastiğe yatkın değildir. Ama her çocuk spor hayatına jimnastikle başlamalıdır. Esneklik genetikte olan bir beceridir, ama sonradan da gelişebilir. Çocuk istiyorsa, antrenmanlarını aksatmıyorsa başarılı olabilir.

Çocuk direkt ritmik jimnastikle başlatılabilir mi ?
Aslında her çocuk jimnastik eğitimi almalıdır. Çocukların motor gelişimi ve koordinasyonunun geliştirilmesi açısından bu spor büyük önem taşır. Zaten hangi jimnastik branşı olursa olsun yeni başlayan çocuklar öncelikle temel jimnastik eğitimi alır, daha sonra branşa özgü hareketler öğretilir.

Jimnastik bedene olduğu kadar ruha da iyi gelen bir spor dalı. jimnastik yapan çocuklarda ne tür gelişmeler gözlemliyorsunuz?
Öncelikle çocuklar birbirleriyle antrenmanlarda geçirdikleri zaman sayesinde paylaşmayı, disiplini ve arkadaşlığı öğreniyorlar. Bu sayede okulda da başarılı oluyorlar.

Kurumumuzda ne çeşit cimnastik eğitimi verilmektedir?
Cimnastiğin Bir çok çeşidi olmasına rağmen her çocuk mutlaka eğitimine temel cimnastik ile başlamalıdır .Çocuğun kazandığı esneklik ,güç ,koordinasyon ve estetiğe göre branş yönlendirmesi yapılabilir

 

Jimnastik vücudu, fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatı Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik Erkeklerde yer alıştırmaları, barparalel barfiks halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları eşit olmayan çubuklar barfiks denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini sağlar.

İYİ SANATÇILAR YETİŞTİRMEYE SÖZ VERDİK…

Kurumumuz Hakkında Söylenenler

 • Sıfırdan eğitim ile 3 seans da Zeybek kursumuzu bitirmiş bulunmaktayız ve Düğün Dansı Merkezine teşekkür ediyoruz.  
  GAMZE – ÖZGÜR 2017
 • Düğün dansı ailesine çok teşekkür ediyoruz. AYSEL – MEHMET 2017
  AYSEL – MEHMET 2017
 • Düğün dansımız için Düğün Dansı Merkezine geldik, çok güzeldi her şey, çok güzel bir dans çıkardık.
  EZGİ – EMİR 2017
 • Düğün dansı merkezine hoş geldik hoş gidiyoruz. Harmandalı ve Vals kursu aldık. Düğünümüzde eğlenceli vakit geçirmek için buraya gelmiştik. Şimdi ise buraya gelmeniz için tavsiye ediyoruz.
  DEMET – AHMET 2016
 • Bu kadar sıcak bu kadar sevgi dolu, samimi olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız iyi ki size gelmişiz.
  ŞÜKRİYE – TANER 2016