London College of Music

London College of Music

London College of Music sınavları 100 yılı aşkın bir süredir dünya çapında sertifikasyon programları sunmakta olup, sınavları dünyanın her yerinde sınav merkezi olan kurumlarda yapılmaktadır. Klasik, çağdaş, geleneksel müzik, teori, drama, tiyatro  gibi birçok sahne sanatları alanında nitelikler sunmaktadır. Bu nitelikler yeni başlayanlar için giriş sınavlarından kademeli sınavlara, performans ve diploma sınavlarına kadar uzanmakta, giderek  güncel yeni sistemlerle kendini geliştirmektedir. Her yıl dünyanın birçok LCM sınav merkezinde yapılan sınavlar için bir heyet gelir ve çeşitli enstrüman alanlarında öğrencilere  performansta değerlendirilme olanağı sağlar ve başarı neticesinde sertifika ile ödüllendirir.

 

LCM diploma ve seviye sınav programları uluslarası standartlara uygun olan  akreditasyonu UK  DFEE – Department of Education and Employment – ( İngiltere Eğitim ve İstihdam Bakanlığı ) tarafından alınmıştır.  Dereceli sınav metotlarının müfredatı, performans, müzik teorisi diplomaları Ofqual, Qualifications Wales ve CCEA ‘’Council fort he Curriculum, Examinations and Assessment’’  ( Müfredat, Sınavlar ve Değerlendirme  Kurulu )  tarafından düzenlenip eğitim ve sınavlar her enstrüman için özel olarak ayrı ayrı hazırlanmış kitaplar ile yapılır. LCM Sertifika ve Diploma Programı ‘’The national Qualifications Framework’’ ( Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi) standartlarına yönelik hem ulusal hem de uluslarası akreditasyona sahiptir.

 

LCM sınavları başlangıç seviyeleri hariç 8 aşamadan oluşur. Adaylar öğretmen danışmanlığında seviyesi belirlenerek uygun oldukları seviye üzerinden eğitim alır ve sınava girerler. Bu sınav sistemi her seviyeden sertifika verirken öğrenci Grade 8 aşamasında sınavdan başarılı olduğu takdirde diploma almaya  hak kazanır ve böylelikle London College of Music lise diplomasına sahip olur.  Aynı zamanda her branşta Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans uygulamalı sınav ve diploma sınavları vardır ve bu programlar uluslar arası denklik yönetmeliklerince kabul görmektedir.

 

LCM EĞİTİMİNDE VİZYONUMUZ

London College of Music felsefesi tüm öğrencilere sahne sanatlarının sevgisini, zevkini teşvik etmeyi,öğrencilerin  yaratıcı ve ödüllendirici bir değerlendirme sunumuna erişmesini hedefler. Demiurk Güzel Sanatlar Kursu olarak amacımız bu program bünyesinde gelecek nesillere istenilen rol modeller ile ilham vermek, enstrüman eğitimlerini uluslarası standartlarda kabul görmüş metotlarla ve teknik donanımla geliştirmek, düzenli ve stabil olarak eğitimine değer katmaktır.

 

Öğrencilerimiz ilgili bölümlerden başarı ile mezun olmuş, LCM eğitim vizyonunu benimsemiş nitelikli öğretmenlerle çalışarak, enstrüman eğitimlerini geliştirerek başarı odaklı sonuçlara yönelik çalışacaklardır. Bu anlamda Ankara Yenimahalle’de yer alan Demiurk Güzel Sanatlar Kursu ile isteyen kurumlar yapılacak kurumsal anlaşma ile öğrencilerinin sınava girmesini sağlayabilir,  bireysel olarak öğrencilerini hazırlamak isteyen öğretmenler ise 0850 532 7460 numaralı şirket hattımızdan veya demiurk2012 @gmail.com mail adresimizden iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirler.

 

Başvurular her yıl eylül ayında başlamakta olup her yıl LCM tarafından belirlenen sınav ve kitap ücretleri en geç Ocak ayının sonuna kadar istenilen banka hesabına yatırıldıktan sonra adayların sınav kaydı oluşturulur ve sınavlar bahar döneminde yapılır. Kitap ve sınav harcı dışında öğrenciden herhangi bir ücret talep edilmez.

 

 

 

 

 

 

SINAV İÇERİĞİYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

 

 • Metot ücretleri ve sınav harçları London College of Music tarafından belirlenmektedir.

 

 • Aday öğretmeni danışmanlığında belirlediği seviyeden zorunlu olan parçalarla birlikte kendi seçmiş olduğu parçaları seslendirir.

 

 • Preporatory , Step 1, Step 2 başlangıç seviyelerinden sınava girecek adaylar kitap içerisinde geçen temel bilgilerden sorumludur.

 

 

 • Adaylar Grade 1 itibariyle 8. Seviyeye kadar her seviyeye göre istenilen teknik çalışmalar, müzik teorisi, müzik tarihi, müziksel işitme ve deşifre parçalarından sorumludurlar.

 

 • Aday varsa piyano eşlik ihtiyacından kendisi sorumludur. Eşlikli parça çalacaksa sınavda eşlik olmak zorundadır.

 

 

 • Sınavlar 09:30’da başlayıp 17:00’a kadar sürmektedir.

 

 • LCM sınavları sınav merkezinin sağladığı tercüman eşliğinde yapılır.

 

 • Öğrenci sınav saatinden 1 saat önce sınav merkezinde bulunmalıdır. Aksi takdirde sınav saatine geç kalan veya herhangi bir sebeple katılamayan öğrencilerin harç ödemeleri geri iade edilmez.

 

 

 

DİPLOMA SEVİYELERİ

DipLCM ( Diploma of the London College of Music ) Önlisans/1

ALCM ( Associate of the London College of Music ) Önlisans/2

LLCM (Licentiate of the London College of Music ) Lisans

FLCM ( Fellow of the London College of Music ) Yüksek Lisans

 

 

Puanlama Sistemi

 

Performans % 60
Teknik Çalışma % 15
Deşifre % 10
Müziksel İşitme % 8
Müzik Bilgisi % 7

 

 

Sınav Değerlendirmesi

 

 

0 – 64 puan Başarısız
65 – 74 puan Geçer
75 – 84 puan İyi
85 – 100 puan Çok iyi

 

 

 

NOT  : ALCM, LLCM, FLCM, için en az 75 almak zorunludur.

 

 

 

 

 

SIK SORULAN SORULAR

 

 • LCM sınavlarına katılmak için yaş sınırlaması var mıdır ?

 

Hayır, sınavlara katılmanız için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Dileyen herkes sınavlara başvuru yapabilir.

 

 • Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencilerinin sınava girme mecburiyeti var mıdır ?

 

Hayır, sınava girme zorunluluğunuz kesinlikle yoktur. Öğretmenlerimiz Lcm müfredatında yer alan seviyelere uygun öğrencilere bilgi verir ve talebiniz doğrultusunda başvuru için yönlendirir.

 

 • Sınavlara her yıl düzenli olarak girmeli miyim ?

Eğitiminizin gelişiminin stabil olarak devam etmesi için düzenli olarak sınava girmeniz tavsiye edilir ancak böyle bir zorunluluğunuz da yoktur.

 

 • İstediğim seviyeden sınava girebilir miyim ?

 

Evet, öğretmeninizin danışmanlığında istediğiniz seviyeye uygun olduğunuz takdirde girebilirsiniz.

 

 • LCM sınavlarında seviye atlayabilir miyim ?

 

Evet , seviyenizin gelişimine bağlı olarak öğretmeninizin danışmanlığında sınıf atlayabilirsiniz.

 

 • Kitap ve sınav harçları için indirim uyguluyor musunuz ?

 

Hayır, kitap ve sınav harçları her yıl West London Üniversitesi LCM merkezinde belirlenip yenilenmektedir. Bu nedenle herhangi bir indirim uygulaması kesinlikle yapılamaz.

 

 • Kitaptaki eserler dışında başka eserler çalabilir miyim ?

 

Hayır, LCM seviye kitaplarının ve alternatif müfredatının dışında başka eser seslendiremezsiniz. Kitaptaki teknik çalışmalar bölümü zorunlu olup, diğer eserleri öğretmen danışmanlığında isteğinize bağlı seçebilirsiniz.

 

 • Sınavda yabancı dil kullanacak düzeyde olmadığım için problem yaşar mıyım ?

 

Hayır, LCM sınavları Demiurk Güzel Sanatlar Kursu’nun görevlendirdiği tercüman eşliğinde yapılacağı için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 

 

 • LCM sınavlarına kurumunuzda girebilmem için Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencisi olmama gerek var mıdır ?

 

Hayır , sınavlara kurumumuzda katılabilmeniz için böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Dışarıdan öğrenciler de sınavlarımıza başvuru yaparak katılabilirler.

 

 • Sınav harcını zamanında ödemezsem yine de başvurabilir miyim ?

 

Ödemenizi zamanında yapmadığınız takdirde sınava başvuru süreniz geciktiği için sınava katılamazsınız.

 

 • Sınava herhangi bir sebeple geç kalırsam telafi edilebilir mi ?

 

Hayır, sınav saatinizden en az 1 saat önce sınav merkezinde bulunmalısınız. Aksi takdirde sınav saatine geç kalırsanız sınava girme hakkınızı kaybedersiniz.

 

 • LCM sertifika veya diploması Türkiye’de geçerli midir ?

 

Evet, London College of Music sertifika ve diplomaları uluslarası akreditasyona sahip olduğu için tüm dünyada geçerlidir.

 

 • LCM sertifika ve diplomasının bana ne gibi katkıları olabilir ?

 

Sertifika veya diplomalar yurtiçi veya yurtdışında herhangi bir eğitim alanında yerleşecekleri üniversitelere yönelik aldıkları puanlarla birlikte ileriye dönük meslek hayatlarında da etkili bir referans niteliğindedir.

 

Ek Alanlar

Alt Başlık

LONDON COLLEGE OF MUSİC

açıklama