Farklı Fikirler

ARTVİN; EN AZ 3 ÇİFT (3 ERKEK 3 KIZ) – EN FAZLA 8 ÇİFT ( 8 ERKEK 8 KIZ ) OYNAYABİLİR. 5 DK SAHNE ALMAKTADIR. DÜZ HORON, ATABARI, ÇİFT JANDARMA, DÖNE OYNANMAKTADIR. . OYUNLARA EKLEME YA DA ÇIKARMA YAPILABİLİR

Artvin ve yöresinde oynanan oyunların doğa, aşk ve bütün bölgelerde olduğu gibi insanların gruplar halinde, duygularını kalıplar içerisinde özdeşleştirmiştir. Dik yamaçlı dağlarla ve dağların yöreyi çember biçiminde çevrelemesinden oluşan yüzey şekillerine benzetilmesi, ayrıca Azeri kaynaklı oyunların ferdi olarak oynanması, Kafkas ve savaş dansı olan Horon ve Gürcü oyunları yörede halkın çeşitli kültürel iletişimle yaşayış tarzına uğramış,

AŞUK-MAŞUK; Aşuk ve Maşuk, iki erkek oyuncu tarafından, kadın-erkek ilişkilerinin beden dili ve dansla yansıtıldığı bir seyirlik oyun türüdür. Aşk olgusuna gülmece türünde yaklaşan bu oyunda erkek karakter Aşuk, kadın karakter Maşuk olarak adlandırılır. YAKLAŞIK OLARAK 6 DK SAHNE ALMAKTADIR.

BURDUR; EN AZ 3 ÇİFT (3 ERKEK 3 KIZ) – EN FAZLA 8 ÇİFT ( 8 ERKEK 8 KIZ ) OYNAYABİLİR. 5 DK SAHNE ALMAKTADIR

Burdur’da en ağırından, en hızlısına zeybek türleri, oyun havaları ve oyunlar dikkat çeker. Burdur’da türkülerle oyunlar iç içedir. Her türkünün, her havanın bir oyunu vardır. Bunun en özgün örneği Teke Yöresi türküleri ve oyunlarıdır. Teke havasının çoğunluğu oyunludur. Yörenin en tipik oyunu zeybektir

KAFKAS; EN AZ 3 ÇİFT (3 ERKEK 3 KIZ) – EN FAZLA 8 ÇİFT ( 8 ERKEK 8 KIZ ) OYNAYABİLİR. İSTENİLİRSE SADECE ERKEKLERDE OYNAYABİLİR. EN AZ 4 EN FAZLA 8 ERKEK OYNAYABİLİR. 8 DK SAHNE ALMAKTADIR

Kahramanlık, asalet ve zarafet ile özdeş olan Kafkas dansları, yüzyılları aşan tarihe sahip. Zaman içerisinde oynanmış, unutulmuş; yerine yenisi gelmiş, anlamını, biçimini değiştirmiş ama özünde hep aynı ruhu saklamıştır.

Dansın özelliklerine değinecek olursak; Kafkas danslarında kadın ve erkek birlikte oynuyor. Kafkas dansı, kadına saygı duymayı, kadınla birlikte hareket etmeyi, hürmeti ve gururu mertliği ve cesareti temsil ediyor. Kızlarda zarafet, asalet; erkeklerde kahramanlık, cesaret ve atiklik ön plana çıkıyor. Kadınların tıpkı bir ceylan gibi süzüldüğü daha naif başka bir dans yoktur herhalde.
Erkekler ise hareketlerinde ritmik ve hızlı olmak zorundadır. Cesaret ve kahramanlığın gösterisinde erkek daima vücudunu ve başını dik tutmalıdır. Fiziksel olarak yapılması zor hareketlerde bile rahat ve hoşgörülü görünmeli, tebessüm etmelidir.

DAVUL-ZURNA

Gelin alma, misafir karşılama gibi bölümlerde Türk gelenek ve görenekleri içerisinde kullanılan davul zurna kiralamayı kurumumuzdan da temin edebilirsiniz.

SEĞMEN; EN AZ 4 EN FAZLA 8 ERKEK OYNAYABİLİR. KARAŞAR ZEYBEĞİ, ATIM ARAP, MİSKET VE HÜDAYDA OYNANMAKTA. OYUNLARA EKLEME YA DA ÇIKARMA YAPILABİLİR. 8 DK SAHNE ALMAKTADIR

TRABZON; EN AZ 3 ÇİFT (3 ERKEK 3 KIZ) – EN FAZLA 8 ÇİFT ( 8 ERKEK 8 KIZ ) OYNAYABİLİR. 5 DK SAHNE ALMAKTADIR. KIZ HORON KURMA, ERKEK HORON KURMA VE TONYALAR OYNANMAKTADIR.

• Türkiye’de sadece Trabzon tek bir halk oyunu oynanan ildir.Bu oyun da horondur.
• Trabzon’da oynanan bütün horonlar en doğudaki Çaykara’dan en batıdaki Şalpazarı’na kadar temelde aynıdır. Oyunların süsleri farklılık gösterir.
• Trabzon’daki bütün horonlar 10 sayı üzerine kuruludur.
• Trabzon’da bazı yerler horon yönünden çok zengin iken bazı yerlerde ise horon bilen çok azdır.
• Horonların asıl vatanı sahiller değil yaylalardır. Bu sebeple horon özellikle iç kesimlerdeki ilçelerde revaçtadır. Sahillerdeki ilçelerin ise yüksek kesimlerinde yaygındır.

ZEYBEK; SOLO ( 1 ERKEK ) OLARAK DA EKİP OLARAKDA OYNANABİLİR. EKİPLE EN AZ 3 ÇİFT (3 ERKEK 3 KIZ) – EN FAZLA 8 ÇİFT ( 8 ERKEK 8 KIZ ) OYNAYABİLİR. İSTENİLİRSE SADECE ERKEKLERDE OYNAYABİLİR.

Zeybek, Ege denince ilk akla gelen oyun havasıdır. Türk köylüsünü en iyi tanımlayan oyundur. Haksızlığa uğrayanın yanında, düşmanın karşısında mertçe durmayı sembolize eden bir oyundur
Zeybekte yapılan hareketler aslında şahin ve kartalın hareketlerinden esinlenerek yapılmıştır.
Yöreler arasındaki kültür farklılığından dolayı zamanla zeybek oyununun farklı türleri türemeye başlamıştır. Aydın, Isparta, Manisa, Sakarya gibi illerimizde küçük kareografi farklılıkları içeren ama adı hiç değişmeyen zeybek oyunları oynanır.
ZEYBEK TÜRLERİ
• FERCACE
• KOSTAK ALİ
• HARMANDALI
• YÖRÜK ALİ
• YENİ HARMANDALI

Yörük Ali: Damat dışında minimum 4 kişi / 4 arkadaş ile oynanabilir. Hakan Çalhanoğlu zeybeği olarak da bilinen yörük ali zeybeği takım elbise veya yöresel kostüm ile oynanabilir. 

Halay; Yöresine göre değişmekle birlikte en az 6 kişi ile görsel bir şov yapılabilir. Sadece erkeklerin yada sadece kızların oynayabileceği gibi istenirse kız erkekte oynayabilir.

Gelin alma; Halay, Ankara seymenleri vb. yöre ile gelin alma merasimi gerçekleştirilebilir. Yöresine göre değişmekle birlikte minimum 4 kişi ile gelin alma yapılabilir.

Erzurum; En az 4 erkek ile oynanabileceği gibi kişi sayısı arttırılabilir. Baş bar, ikinci bar ve hançer barı olmak üzere oyunlara ekleme yapılabilir.

İstenirse erkek oyunları dışında kız oyunları da oynanabilir.