Bağlama Kursu

Türk halk müziğimizin hemen hemen her bölgesinde en sık kullanılan, genelde yedi ve dokuz telli, mızrap (tezene) ile çalınan ve ses genişliği yaklaşık iki oktav olan tahta telli çalgı bağlamadır.

Bağlamanın atası olarak ise Kopuz gösterilir. Bu iki çalgı da gerek çalım, gerek şekil itibari ile birbirlerine oldukça benzer.

Bağlamanın adının, sapında bulunan perdelerin ve tellerin bağlanmasından esinlenerek konulduğu düşünülür. Bağlama kısaca, armudu andıran tekne ( gövde), teknenin üzerine yapıştırılan göğüs ve sap kısımlarından oluşur. Göğüs kısmında bulunan orta eşik ile sap kısmında bulunan üst eşik üzerine gerilen teller, yine sap kısmında bulunan burgular yardımı ile akort edilir.

İlk önceleri kiraz kabuğundan yapılan tezeneler ise günümüzde plastikten yapılmaktadır.

Bağlama halk arasında saz olarak da adlandırılmaktadır. Ancak bu yanlış bir adlandırmadır.

Saz, bütün enstrümanların genel adı olarak kullanılan bir sözcüktür. Bağlama ise telli sazlar grubunun sadece bir üyesidir. Ud ve gitarda bu grubun üyelerindendir.

PROFESYONEL EĞİTMENLERDEN, EN KALİTELİ BAĞLAMA, GİTAR VE DİĞER TELLİ ÇALGILAR EĞİTİMLERİ İÇİN YENİMAHALLE DEMİURK SANAT AKADEMİ İLE İRTİBATA GEÇİN

We promised to take care… and delivered

Testimonials Slider Feature

 • Sıfırdan eğitim ile 3 seans da Zeybek kursumuzu bitirmiş bulunmaktayız ve Düğün Dansı Merkezine teşekkür ediyoruz.  
  GAMZE – ÖZGÜR 2017
 • Düğün dansı ailesine çok teşekkür ediyoruz. AYSEL – MEHMET 2017
  AYSEL – MEHMET 2017
 • Düğün dansımız için Düğün Dansı Merkezine geldik, çok güzeldi her şey, çok güzel bir dans çıkardık.
  EZGİ – EMİR 2017
 • Düğün dansı merkezine hoş geldik hoş gidiyoruz. Harmandalı ve Vals kursu aldık. Düğünümüzde eğlenceli vakit geçirmek için buraya gelmiştik. Şimdi ise buraya gelmeniz için tavsiye ediyoruz.
  DEMET – AHMET 2016
 • Bu kadar sıcak bu kadar sevgi dolu, samimi olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız iyi ki size gelmişiz.
  ŞÜKRİYE – TANER 2016