Piyano Kursu

PİYANOYU TANIYALIM

Her ne kadar tuşlu olarak bilinse de piyano telli çalgılar sınıfına giren ve klavye üzerinde 88 adet tuşu olan ve 7,5 oktavdan oluşan, orkestralarda, oda müziğinde solo ve eşlik için önemli bir yere sahip olan ve aynı zamanda yüzyıllardan beri bestecilerin çalışmalarını yapabilmek için olmazsa olmaz bir enstrümandır. Bu nedenle piyano diğer enstrümanlara göre teknik çalışmalarla ilgili dokümanlar ve yapılan birçok besteyle oldukça geniş bir literatüre sahiptir. Piyanonun mekanik yapısında her tuşa ait ahşap çekiçler bulunur ve tuşlara basıldığında piyanonun içindeki çekiçlerden her biri kendine ait olan tellere vurur ve böylece titreşim yoluyla ses frekansları ortaya çıkar.

Genel olarak piyanoda 3 adet pedal bulunur. 1. pedal (sağ ) piyanoda en çok kullanılan pedaldır ve notanın süresini uzatmak, tuşu kaldırdıktan sonra da en son basılan ses veya sesleri biraz daha uzatmak için kullanılır. 2.  pedal (orta) ise sesin daha az çıkmasını sağladığı gibi sağ pedaldan farklı olarak sadece uzatılması istenen notalar için kullanılmaktadır. 3. pedal (sol) ise hafif ve daha yumuşak ton elde etmek için kullanılır. Tarihten bu yana kuyruklu ve konsol piyanolar değerini müthiş bir farklılıkla korurken farklı türlerde elektro piyanolar da günümüzde hafifliği, kolay taşınabilir olması açısından tercih edilmektedir.

 

PİYANONUN TARİHÇESİ

Piyano müzik tarihinde önemli bir yere sahip olan klavyeli ve telli bir çalgı olan klavsenden esinlenerek icat edilmiştir. 1711 yılında ilk olarak İtalya’da Bartolomeo Cristofori tarafından aslında klavsene nazaran en büyük sorunu çözerek çekicin tellere vurmasıyla ortaya çıkan metalik tınıyı sesin sönümlenmesiyle ortadan kaldırmış, çekicin hızlı bir şekilde tellerden ayrılıp geri dönmesine çözüm üreterek piyanonun ilk temellerini atmıştır. Elbette ki Fransız Marius’un öncesinde tokmaklı klavseni bulmasının da büyük etkisi olmuştur. İlk olarak piyano için eserler yapan besteci Muzio Clementi olmuş, 18 yaşındayken piyano için üç sonat bestelemiş ve Clementi’nin piyanoda eğitim üzerine teknik çalışmalar ve yorumlama konusunda oldukça büyük etkisi olmuş, kendisinden sonra da çok sayıda besteci gelişim için çalışmalar yapmıştır. Şüphesiz ki piyano çok geniş bir ses aralığına sahip olduğundan ve birçok teknik açıdan tek bir orkestra niteliğinde bir çalgı olması nedeniyle müzik bilimine büyük ölçüde fayda sağlamıştır.

PİYANO EĞİTİMİNDE VİZYONUMUZ

Elbette ki piyano da her enstrümanda olduğu gibi ilgi, sevgi ve emek ile öğrenilmesi gereken bir çalgıdır. Bu bağlamda da müzikal teorik ve pratik bilgiler gerekir.

Demiurk Güzel Sanatlar kursunda öğrencilerimiz bu derste piyano çalarken nasıl oturulması gerektiğini, sağ ve sol el tekniğini ve tutuş şeklini, nota bilgileri ve egzersizlerle pekiştirerek zaman içinde çalışmasına bağlı olarak piyano eserleri çalacak seviyeye gelecektir.

Şüphesiz ki çocuklukta piyano ve diğer enstrümanların öğreniminin çocuklara müzikal kazanımlardan ziyade onların yaratıcılığını, kendine güvenini, sorumluluk bilincini ve zekasını geliştireceği için enstrüman eğitimi çok önemlidir.

PİYANO ÇALMANIN FAYDALARI

 • İşitsel yeteneği geliştirir
 • Hızlı okuma becerisi kazandırır
 • Vücudun koordinasyonunu geliştirir
 • Sosyal ve sayısal zekayı geliştirir
 • Hafızayı güçlendirir
 • Konsantrasyonu arttırır
 • Yaratıcılığı ve özgüven duygusunu geliştirir

  

 SERTİFİKA PROGRAMLARIMIZ

M.E.B. SERTİFİKA PROGRAMI

Demiurk Güzel Sanatlar kursu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup Talim Terbiye Kurulundan geçmiştir. M.E.B.’in belirlediği müfredat ve ders sayısına göre tüm enstrümanlar için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar sınavlardan başarılı sonuç alarak kur tamamlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikasını almaya hak kazanıp başarılı oldukları takdirde usta öğretici belgesi alırlar. Bu belge ile birçok sanat kulübü, resmi ve özel güzel sanatlar kursu veren kurumlarda eğitmenlik yapabilir, herhangi bir okul, iş vs. başvurularda referans sağlayabilirler.

LONDON COLLEGE OF MUSIC SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMI

Demiurk Güzel Sanatlar Kursu İngiltere’nin West London Üniversitesi’ne bağlı müzik okulunun yetkili eğitim ve sınav merkezidir. LCM Sertifika ve Diploma programı müzik alanında herhangi bir branşta diploma alma hedefine yönelik bir sistemdir ve aynı zamanda ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. Bu sınav sistemi her seviyeden sertifika verirken öğrenci Grade 8 aşamasında sınavdan başarılı olduğu takdirde London College of Music lise diplomasına sahip olur.  Aynı zamanda her branşta Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans uygulamalı sınav ve diploma sınavları vardır ve bu programlar uluslararası denklik yönetmeliklerince kabul görmektedir.

Piyano alanında sınav aşamaları şu şekildedir;

 • Preparatory
 • Step 1
 • Step 2
 • Grade 1
 • Grade 2
 • Grade 3
 • Grade 4
 • Grade 5
 • Grade 6
 • Grade 7
 • Grade 8

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

 • Piyanoya kaç yaşında başlanmalı?

 

Piyano eğitimine erken başlamak için ideal yaş 6’dır ancak her yaşta piyano eğitimine başlayabilir ve azminize göre kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

 • Piyano çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

 

Öğrenmenin belirli bir süresi yoktur. Çalışmalarınızı düzenli olarak doğru bir şekilde yaptığınız sürece en az 3 ayda başlangıç seviyesinde parça çalmayı öğrenebilirsiniz.

 

 • Piyano çalmak için parmaklarımın fiziksel yapısı önemli midir?

 

Uzun parmaklara sahip olmak tuşe de teknik kazanımlar olarak olumlu bir etki yaratsa da orta ya da daha kısa parmaklara sahip olanlar için de dezavantaj yoktur.

 

 • Piyano çalışmaya haftalık ne kadar vakit ayırmalıyım?

 

Enstrüman eğitimi siz ne kadar sıklıkla vakit ayırırsanız o kadar gelişim sürecinizi etkiler. Bu nedenle unutmamak ve kondisyonunuzu sağlam tutmak için her gün ya da günaşırı seviyenize yönelik sürelerde çalışmanız tavsiye edilir.

 

 • Piyano dersi birebir mi alınmalıdır?

 

Evet, piyano dersi kesinlikle birebir alınmalıdır.

 

 • Piyano eğitiminden sertifika alabilir miyim?

 

Evet alabilirsiniz. Eğitimdeki kurlarınıza bağlı olarak belirli sınavlar sonucunda M.E.B. sertifikası veya uluslararası  geçerliliği olan London College of Music sertifikası alabilirsiniz.

 

 • Piyano eğitim sürecinde London College of Music sınavlarına girebilmem için Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencisi olmalı mıyım?

 

Hayır, Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencisi olmanıza gerek olmadan eğitiminizi dışarıdan alırken tercihinize göre sınava kurumumuzda girebilirsiniz.

 

We promised to take care… and delivered

Testimonials Slider Feature