Keman Kursu

 KEMANI TANIYALIM

 

 1. yüzyılın başlarında Avrupa’da ortaya çıkan keman yayla (arşe) ile çalınan bir enstrümandır. 4 telli bir çalgı olan ve 5’li akort sisteminde akort edilen kemanın akort düzeni sol-re-la-mi şeklindedir ve bu sistem evrenseldir. Ayrıca geleneksel akort sistemleri de mevcuttur.

Keman ön kapak (göğüs), arka kapak ( tekne ), kasnak (yanlık), f delikleri, tuşe, akort kulakları, eşik, kuyruk, çenelik, salyangoz, can direği, bas balkon gibi parçalardan oluşur. İyi bir yapımcının elinden çıkacak kemanın malzemeleri için tuşe, çenelik ve akort kulakları mutlaka abanoz ağacından, ön kapak kısmı ladin ağacından, arka kapak kısmı ise akçaağaç kelebek ağacından olmalıdır.

 

KEMANIN TARİHÇESİ

 

Yaylı enstrüman ailesinin hikayesi insanlık tarihinin yaşam gereksinimlerinin bir parçası olan ok ve yaya dayanır.  Ok ve yayın kullanımı sırasında yayın gerilmesi sonucu ortaya çıkan ses frekansları insanların ilgisini çekmiş ve tel sayısı arttırılarak yaylı ailesinin ilk ortaya çıkışı keşfedilmeye başlanmış ve keman günümüzde kullanılan şeklinin dışında- aynı zamanda kemanın atası olan–  lira da braccio ve viol ismiyle yaylı çalgılar ailesinin ilk ferdi olmuştur.  Tarihçesinin orta Asya kültürüne dayandığına dair bulgular da vardır. Yaylı ailesinin en geniş ses aralığına sahip olduğu için orkestralarda da hem solo hem de eşlik çalgısı olarak oldukça popülerdir.  Keman eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar perdesiz bir çalgı olduğu için entonasyon (sesi doğru frekansa yönlendirme ve tonlama, bir diğer deyişle temiz ses elde etme ) becerisi, rahat ve doğru biçimde yay kullanımı, nitelikli yay teknikleri önemli rol oynamaktadır. Bunun yanın sıra geleneksel akort sistemleri de mevcuttur.  Etkileyici tınısıyla ise insan sesine en yakın enstrüman olduğu kabul edilir.

 

KEMAN EĞİTİMİNDE VİZYONUMUZ

 

Ankara Yenimahalle’de Demiurk Güzel Sanatlar Kursu olarak bu bağlamda vizyonumuz üniversitelerin konservatuar ve Müzik Eğitimi bölümlerinden başarıyla mezun olmuş; teknik donanım konusunda uzmanlaşmış öğretmenlerimizin eşliğinde uluslararası anlamda sertifikasyon programlarıyla birlikte, uluslararası metotlarla eğitim sunmaktayız. Bu enstrüman için temiz işiten bir kulağa sahip olmak gerekir ve derslerimiz bu konuda olması gereken özveri ile yapılmaktadır. Amacımız hobilerinizi en doğru yöntemlerle geliştirmek, ülkemizde ve uluslararası alanlarda değerli öğrenciler ve sanatçılar yetiştirmektir.

 

M.E.B SERTİFİKA PROGRAMI

Demiurk Güzel Sanatlar kursu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup Talim Terbiye Kurulundan geçmiştir. M.E.B.’in belirlediği müfredat ve ders sayısına göre tüm enstrümanlar için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar sınavlardan başarılı sonuç alarak kur tamamlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikasını almaya hak kazanıp başarılı oldukları takdirde usta öğretici belgesi alırlar. Bu belge ile birçok sanat kulübü, resmi ve özel güzel sanatlar kursu veren kurumlarda eğitmenlik yapabilir, herhangi bir okul, iş vs. başvurularda referans sağlayabilirler.

 

LONDON COLLEGE OF MUSIC SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMI

Demiurk Güzel Sanatlar Kursu İngiltere’nin West London Üniversitesi’ne bağlı müzik okulunun yetkili eğitim ve sınav merkezidir. LCM Sertifika ve Diploma programı müzik alanında herhangi bir branşta diploma alma hedefine yönelik bir sistemdir ve aynı zamanda ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. Bu sınav sistemi her seviyeden sertifika verirken öğrenci Grade 8 aşamasında sınavdan başarılı olduğu takdirde London College of Music lise diplomasına sahip olur.  Aynı zamanda her branşta Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans uygulamalı sınav ve diploma sınavları vardır ve bu programlar uluslararası denklik yönetmeliklerince kabul görmektedir.

 

 

 

Keman alanında sınav aşamaları şu şekildedir;

 • Preparatory
 • Step 1
 • Step 2
 • Grade 1
 • Grade 2
 • Grade 3
 • Grade 4
 • Grade 5
 • Grade 6
 • Grade 7
 • Grade 8

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Ne kadar sürede keman çalmayı öğrenebilirim?

Öğrenmenin belirli bir süresi yoktur. Keman diğer tüm enstrümanlara nazaran perdesiz bir çalgı olduğu için sabırla ve çok daha fazla vakit ayırarak çalışılması gereken enstrümandır. Dikkatle ve doğru çalıştığınız sürece ortalama 3-6 ay gibi bir sürede başlangıç seviyesinde parçalar çalmanız mümkündür.

 

 • Keman eğitimine kaç yaşında başlamalıyım?

Keman eğitimine erken başlamak için en ideal yaş 6-7 olmalıdır. Ancak her yaşta keman eğitimine başlayabilir, performansınıza, doğru yöntemlerle çalışmalarınıza bağlı olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

 • Keman çalmak için parmaklarımın fiziksel yapısı önemli midir?

Elbette uzun parmak yapısına sahip olmak tüm enstrümanlarda olduğu gibi avantaj olsa da keman çalmanız için parmak yapınızın normal standartlarda olması yeterlidir.

 

 • Keman çalışmaya haftalık ne kadar süre ayırmalıyım?

Keman çalışmak için her gün veya gün aşırı seviyenize göre süre ayırarak çalışmanız tavsiye edilir. Çünkü başlangıç aşamasında öğrenilmesi sabır gerektiren, tekrar yapılmadığında çabuk unutulan bir enstrümandır.

 

 • Keman dersi birebir mi alınmalıdır?

Evet, keman dersi kesinlikle birebir alınmalıdır.

 

 

 

 • Keman eğitiminden sertifika alabilir miyim?

 

Evet alabilirsiniz. Eğitimdeki kurlarınıza bağlı olarak belirli sınavlar sonucunda M.E.B. sertifikası veya uluslararası  geçerliliği olan London College of Music sertifikası alabilirsiniz.

 

 • Keman eğitim sürecinde London College of Music sınavlarına girebilmem için Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencisi olmalı mıyım?

 

Hayır, Demiurk Güzel Sanatlar Kursu öğrencisi olmanıza gerek olmadan eğitiminizi dışarıdan alırken tercihinize göre sınava kurumumuzda girebilirsiniz.

 

We promised to take care… and delivered

Testimonials Slider Feature