Halk Dansları Kursu

HALK OYUNLARINI TANIYALIM

 

Halk oyunlarının ismi yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Ancak, başta toplu oynananlar olmak üzere, tekli veya ikili üçlü biçimde oynananlara bakıldığı zaman, oyuna eşlik eden ezgide ve oyun hareketlerinde bazı farklılıklarla birlikte, ortaklıkların da öne çıktığı görülmektedir. Davul zurna ile birlikte, bağlama, bazı yerlerde klarnet ile davul veya koltuk davulu kullanılmaktadır.

Halk oyunlarının hareket ve müzik gibi iki önemli unsuru vardır. Halk oyunların önemli bir özelliği, bir halk sanatı olmasıdır.Oynanan halk oyunlarının bir kısmında bazı araçlar kullanılmaktadır. Bunlardan birkaçı şöyledir: altın, ayna, bıçak, davul, para (madeni veya kâğıt), tarak, yüzük, zil.

HALK OYUNLARININ TARİHÇESİ

Türkler, birlikte yaşama önemli ölçüde değer veren, törelerine bağlı, yaratıcı insanlar olarak kabul edilir. Tarihte ilk Türk uygarlıklarından Samanların, Hunluların, Oğuzların günümüze uzanan belgelerinden, geleneklerine bağlı olarak yapılan törenlerinin en önemli bölümünü Halk Oyunlarının oluşturduğunu anlamaktayız. Ortan Asya’daki Atalarımızın oyunları ile ilgili ilginç belgelere rastlanmaktadır. Çinli bir şair hanım, Han Beyi’ne gelin gelmiş ve memleketine gönderdiği mektupta Hunluların adetlerinden manzum alarak şu şekilde söz etmiştir. DAVULU HER GECE DURMAZ DÖVERLER TA GÜNEŞLER DOĞANA DEK DÖNERLER! Bu yazı sıra oyunlarının ateş çevresinde davul eşliğinde oynandığını ve güneşin doğuşunu, batışını çevredeki doğal olayları öyküleyen halk oyunlarının sabahlara dek sürdürüldüğünü kanıtlayan bir belgedir.

Anadolu’da yaşayan Türk uygarlıklarında ise Asya’dan getirdikleri geniş kültür birikimleri ile eski Anadolu uygarlıklarının kültür ürünlerinin özümlenmesini görmekteyiz. Bunun sonucu uygarlıkların beşiği Anadolu’da, Atalarımız, yaratıcı gücü, sanat anlayışı, beğeni ve becerilerinin de katkısıyla değer biçilmez halk oyunlarımızı oluşturmuşlardır. Anadolu’da yaşayanlar dil, din, tarih, yerleşim alanı ve ekonomik ilişkiler bakımından çeşitli kültürlere bağlıydılar. Türkler Orta Asya’dan getirdikleri Hititlerin, Frigya, İyon, Bizans kültür birikimleri üzerinde, Selçuklular ve Osmanlılarla sürdürerek geliştirdiler. Bu yücelme sonucunda ortaya çıkan değer biçilmez halk oyunlarımızı, gelenekler içinde törenlerimizde yaşatarak bütün çeşitleri ile günümüze kadar getirdiler. Halk oyunları toplum üyelerince kabul görerek insan davranışlarını öğrenilen ve kuşaktan kuşağa aktarılan kültür ürünü olarak yerini aldı.

HALK OYUNLARINDA VİZYONUMUZ

Halk oyunlarında Demiurk Güzel Sanatlar Kursu olarak vizyonumuz gelenek ve göreneklerimize bağlı bireyler yetiştirmektir. 7 den 70 e eğitim verdiğimiz kurumumuzda doğudan batıya kuzeyden güneye başta olmak üzere yunan dansları, gürcü dansları ve daha bir çok  dans eğitimi verilmektedir.

Desteklemek amaçlı bir çok kanal programına, halk oyunları yarışmalarına katılıp, yıl sonu gösterilerimiz ile sonuçları tüm aile fertlerine göstermekteyiz.

 

 

 

 

 

 

 

Giysileri, müzikleri ve hareketleri yörelere, ülkelere göre farklılıklar gösteren Halk Dansları, duyguların bedene sanatsal yansıması olan, ortak bir dildir.

Ülkemizde, geçmişten günümüze etkinlik ve organizasyonların adeta vazgeçilmezi olan bu anlatım, oyun sırasında yapılan hareketlerle değişik olay ve ilişkileri simgeler.

Olaylara ve doğaya tepkiler, tarımsal üretim etkinlikleri, sevginin ve sevgilinin üslubu, canlıların taklitleri ile yaşamsal kesitler bu simgesel hareketlerle yansır.

Yörelerin özel giysilerini giymiş oyuncular tarafından, müzikler eşliğinde icra edilen bu sanat dalı oynanış biçimlerine ve yöresel özelliklerine göre farklılıklar gösterir.

Ülkemiz, bu alanda oldukça zengin bir kültürel çeşitliliği barındırmaktadır. Bu öyle kıymetli bir zenginliktir ki, bir oyun aynı yörede birden farklı şekilde oynanır.

Bu kültürel mirası her yönüyle gelecek kuşaklara aktarmak üzere iddialı çalışmalara imza atan YENİMAHALLE DEMİURK SANAT AKADEMİ eğitimlerindeki başarı ve kaliteyi Halk Danslarına da yansıtarak, siz sanat tutkunlarına, profesyonel dansçılar gözetiminde keyifli bir eğitim ortamı vadetmektedir.

İçsel bir yansıma olan bu sanat dalına ilk adımı atmak için yetenekten öte, eğitmenlerimizin tavsiyelerine ihtiyacınız olduğuna inanıyor, sizleri Halk Danslarımızın büyülü ve mistik dünyasına davet ediyoruz.

YENİMAHALLE DEMİURK SANAT AKADEMİ SEÇKİN DANS EĞİTMENLERİYLE İDDİALI DANSÇILAR YETİŞTİRİYOR

İYİ SANATÇILAR YETİŞTİRMEYE SÖZ VERDİK…

Kurumumuz Hakkında Söylenenler

 • Yaklaşık 6 senedir Demiurk Güzel Sanatlar Kursu ile beraberim. İyi ki de öyleyim çünkü bana kattığı,öğrettiği şeyler paha biçilemez. Dans eğitiminden tutun resim derslerine, müzik derslerine her alanda faydalanılması gereken bir akademi. Eğitmen kadrosunun samimiyeti verdiği güven ve kazandırdığı beceri çok kıymetli. Benim içimde bulunan dans ruhunu dans etme isteğini fazlasıyla dışarı vurmamı sağlayan demiurk sayesinde yurt dışı deneyimi kazandım. Bunun yanı sıra il dışlarında gösteri yapma imkanı buldum. Ekibimizle beraber THOF yarışmasında dereceye girdim ve bölgeye gittim. Yetenek Sizsiniz yarışmasına katılma imkanı buldum. Bu ve bunun gibi bir çok başarıyı ve deneyimi Demiurk sayesinde kazandım. Aile gibi sıcacık bir ortamda güvenle ve sevgiyle sevdiğim işi yaptığım için hiç pişman olmadım ve olmayacağım da… İyi ki Demiurk, her zaman Demiurk
  SELEN BOZER Öğrenci
 • Sanatın her dalının olduğu demiurk güzel sanatlar kursu benim için bir akademiden çok bir aile oldu. Bu güzel kurumun bir parçası olmaktan çok mutluyum.
  MERT ÖZBAYER Öğrenci
 • Dansin mutlulukla buluştuğu adres.
  ONUR GÜMÜŞLER Öğrenci
 • 3 senede hayatımı renklendiren tek yer..
  ALİ MERT AVCU Öğrenci