Yağlı Boya Kursu

Bize Ulaşın


Yağlıboya resim tekniği tarihi 15. yüzyıla dayanır. Yağlıboyayı diğer tüm malzemelerden üstün tutan dönemin sanatçıları yıllar içerisinde üslupların değişmesi ve hiç sona ermeyen sanatta mükemmelliğe ulaşma çabaları neticesinde yeni arayışlara yönlendirmiş ve yağlıboya resim tekniğinin gelişmesini sağlamışlardır.

Bu gelişme sırasında yeni ifade biçimlerini ve teknik imkânları vurgulayan hayran olunacak büyük eserler de icra edilmiştir.

Yağlıboya ile resim yapımının Jan van Eyck tarafından bulunduğu rivayet edilmekle birlikte yağlı boya tekniği bu büyük ressamdan öncede kullanılmıştır. Ancak Jan van Eyck bu tekniği olağanüstü bir mükemmelliğe ulaştırmıştır.

Yağlıboya resim tekniği ve uygulaması, çok çeşitli araç ve gereçlerin kullanımını gerektirir. Bunların bazıları tarih boyunca pek az değişmiştir. Bazıları ise önemli değişmeler geçirerek geliştirilmiştir. Hangi gereçlerin bulunabildiği, hangilerinin vazgeçilmez, hangilerinin isteğe bağlı olduğunu ve nasıl kullanıp nasıl saklandıklarını bilmemiz önemlidir.

Resim alalında uzmanlaşmış profesyonel eğitmenlerle yağlıboya tekniği ile resim sanatına adım atmak ya da kendinizi geliştirmek istiyorsanız YENİMAHALLE DEMİURK SANAT AKADEMİ bu alanda Ankara’nın en donanımlı eğitim mekânlarındandır.